Home » Bez kategorii » Szkolenia dr Barbary Czardybon dla Fundacji ETOH

Szkolenia dr Barbary Czardybon dla Fundacji ETOH

Dr Barbara Czardybon we współpracy z Fundacją ETOH w Warszawie przeprowadziła cykl szkoleń dla specjalistów i instruktorów terapii uzależnień, psychoterapeutów, psychologów, pracowników socjalnych oraz asystentów rodzin.

Głównym celem szkolenia Nie tylko dzienniczek. Praca nad głodem alkoholowym w psychoterapii uzależnień było dostarczenie uczestnikom wiedzy pozwalającej na pełniejsze rozumienie zjawiska potocznie określanego mianem głodu alkoholowego jako ograniczonego temporalnie normalnego doświadczenia osób uzależnionych, a także rozwinięcie kompetencji użytecznych w pracy z pacjentami go doświadczającymi. Szkolenie miało na celu poszerzenie wiedzy na temat konstruktywnych sposobów radzenia sobie z głodem alkoholowym, które mogą być rekomendowane osobom uzależnionym.

Szkolenie uwrażliwiło uczestników na czynniki przyczyniające się do wystąpienia głodu alkoholowego na pierwszym etapie leczenia; rozwinęło umiejętność rozpoznawania symptomów głodu alkoholowego i uczenie tego pacjenta; wzmocniło umiejętność identyfikacji indywidualnego stylu radzenia sobie z głodem przez osoby uzależnione od alkoholu. 

Szkolenie Poza stereotypem. Praca z wysokofunkcjonującymi osobami uzależnionymi od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych adresowane było do osób, które w swojej pracy stykają się z pacjentami z powodzeniem funkcjonującymi na wielu polach społecznych, jednocześnie pozostającymi pod destrukcyjnym wpływem uzależnienia od substancji chemicznych.

Głównym celem szkolenia było dostarczenie wiedzy i umiejętności pomocnych w procesie diagnozy uzależnienia od alkoholu, narkotyków i leków osób wykonujących prestiżowe zawody lub zajmujących eksponowane stanowiska, oraz w dalszej pracy terapeutycznej im dedykowanej. Lekarz, prawnik, biznesman – to tylko niektóre przykłady wysokofunkcjonujących osób trafiających do gabinetu terapeutycznego po pomoc. Wysokofunkcjonujący uzależnieni na pierwszy rzut oka niewiele mają wspólnego ze stereotypowym obrazem alkoholika z tzw. nizin społecznych. Przez wiele lat zachowują zdolność skutecznego działania, odnoszą sukcesy. O trudnościach w trafnym rozpoznaniu uzależnienia w tej grupie świadczyć może fakt opóźnienia o około 10 lat diagnozy w porównaniu do osób uzależnionych bardziej „klasycznie”.

Szkolenie nastawione było na rozwijanie umiejętności planowania pracy terapeutycznej z wysokofunkcjonującymi osobami uzależnionymi. Jak się bowiem okazuje, „dotarcie” do tej grupy uzależnionych nie należy do łatwych zadań. Uzależnienie od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych osób wysokofunkcjonujących posiada specyfikę, której nie można ignorować.

Uczestnicy szkolenia poszerzyli wiedzę oraz wzmocnili kompetencje niezbędne do skutecznego motywowania osób wysokofunkcjonujących do podjęcia terapii odwykowej. Są w stanie zaprojektować program terapeutyczny adekwatny do potrzeb wysokofunkcjonującej osoby uzależnionej. Mieli okazję do pogłębienia tematu współwystępowania uzależnienia od substancji chemicznych oraz pracoholizmu wśród osób wysokofunkcjonujących. Szczególna uwaga została poświęcona problemowi tendencji nakładania na siebie presji w tej grupie uzależnionych.

Szkolenie Więcej niż zaburzenie przystosowania. Psychoterapia współuzależnienia osób z zaburzeniami osobowości było poświęcone psychoterapii współuzależnienia w podejściu integracyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem problemu współwystępowania zaburzeń przystosowania z wybranymi zaburzeniami osobowości. Podczas zajęć zaprezentowane zostały strategie pracy nad utrwalonymi schematami intra- i interpersonalnymi osób zmagających się z zaburzeniami funkcjonowania w wyniku reakcji przystosowawczych na stres związany z pozostawaniem w relacji z uzależnionym partnerem. Udział w warsztatach z konieczności zakładał pogłębienie rozumienia mechanizmów funkcjonowania rodziny z problemem uzależnienia.

Szkolenie odbyło się 25 lutego 2021 roku.
Trzy moduły szkolenia zostały zrealizowane kolejno 4, 11 i 18 marca 2021 roku.
Szkolenie odbyło się w dniach 3-4 lipca 2021 roku.
Druga edycja szkolenia miała miejsce w dniach 9-10 lipca 2021 roku.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *