Dr Barbara Czardybon jedną z trenerek podczas wrześniowego szkolenia dla konsultantów lokalnych punktów informacyjno-konsultacyjnych dla członków rodzin z problemem alkoholowym i problemem przemocy

Dr Barbara Czardybon poprowadzi warsztaty z umiejętności nawiązywania kontaktu i porozumiewania się podczas szkolenia organizowanego przez Fundację ETOH i Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie w dniach 6-8 września br.

Szkolenia dr Barbary Czardybon dla Fundacji ETOH

Dr Barbara Czardybon we współpracy z Fundacją ETOH w Warszawie przeprowadziła cykl szkoleń dla specjalistów i instruktorów terapii uzależnień, psychoterapeutów, psychologów, pracowników socjalnych oraz asystentów rodzin.

Głównym celem szkolenia Nie tylko dzienniczek. Praca nad głodem alkoholowym w psychoterapii uzależnień było dostarczenie uczestnikom wiedzy pozwalającej na pełniejsze rozumienie zjawiska potocznie określanego mianem głodu alkoholowego jako ograniczonego temporalnie normalnego doświadczenia osób uzależnionych, a także rozwinięcie kompetencji użytecznych w pracy z pacjentami go doświadczającymi. Szkolenie miało na celu poszerzenie wiedzy na temat konstruktywnych sposobów radzenia sobie z głodem alkoholowym, które mogą być rekomendowane osobom uzależnionym.

Szkolenie uwrażliwiło uczestników na czynniki przyczyniające się do wystąpienia głodu alkoholowego na pierwszym etapie leczenia; rozwinęło umiejętność rozpoznawania symptomów głodu alkoholowego i uczenie tego pacjenta; wzmocniło umiejętność identyfikacji indywidualnego stylu radzenia sobie z głodem przez osoby uzależnione od alkoholu. 

Szkolenie Poza stereotypem. Praca z wysokofunkcjonującymi osobami uzależnionymi od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych adresowane było do osób, które w swojej pracy stykają się z pacjentami z powodzeniem funkcjonującymi na wielu polach społecznych, jednocześnie pozostającymi pod destrukcyjnym wpływem uzależnienia od substancji chemicznych.

Głównym celem szkolenia było dostarczenie wiedzy i umiejętności pomocnych w procesie diagnozy uzależnienia od alkoholu, narkotyków i leków osób wykonujących prestiżowe zawody lub zajmujących eksponowane stanowiska, oraz w dalszej pracy terapeutycznej im dedykowanej. Lekarz, prawnik, biznesman – to tylko niektóre przykłady wysokofunkcjonujących osób trafiających do gabinetu terapeutycznego po pomoc. Wysokofunkcjonujący uzależnieni na pierwszy rzut oka niewiele mają wspólnego ze stereotypowym obrazem alkoholika z tzw. nizin społecznych. Przez wiele lat zachowują zdolność skutecznego działania, odnoszą sukcesy. O trudnościach w trafnym rozpoznaniu uzależnienia w tej grupie świadczyć może fakt opóźnienia o około 10 lat diagnozy w porównaniu do osób uzależnionych bardziej „klasycznie”.

Szkolenie nastawione było na rozwijanie umiejętności planowania pracy terapeutycznej z wysokofunkcjonującymi osobami uzależnionymi. Jak się bowiem okazuje, „dotarcie” do tej grupy uzależnionych nie należy do łatwych zadań. Uzależnienie od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych osób wysokofunkcjonujących posiada specyfikę, której nie można ignorować.

Uczestnicy szkolenia poszerzyli wiedzę oraz wzmocnili kompetencje niezbędne do skutecznego motywowania osób wysokofunkcjonujących do podjęcia terapii odwykowej. Są w stanie zaprojektować program terapeutyczny adekwatny do potrzeb wysokofunkcjonującej osoby uzależnionej. Mieli okazję do pogłębienia tematu współwystępowania uzależnienia od substancji chemicznych oraz pracoholizmu wśród osób wysokofunkcjonujących. Szczególna uwaga została poświęcona problemowi tendencji nakładania na siebie presji w tej grupie uzależnionych.

Szkolenie Więcej niż zaburzenie przystosowania. Psychoterapia współuzależnienia osób z zaburzeniami osobowości było poświęcone psychoterapii współuzależnienia w podejściu integracyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem problemu współwystępowania zaburzeń przystosowania z wybranymi zaburzeniami osobowości. Podczas zajęć zaprezentowane zostały strategie pracy nad utrwalonymi schematami intra- i interpersonalnymi osób zmagających się z zaburzeniami funkcjonowania w wyniku reakcji przystosowawczych na stres związany z pozostawaniem w relacji z uzależnionym partnerem. Udział w warsztatach z konieczności zakładał pogłębienie rozumienia mechanizmów funkcjonowania rodziny z problemem uzależnienia.

Szkolenie odbyło się 25 lutego 2021 roku.
Trzy moduły szkolenia zostały zrealizowane kolejno 4, 11 i 18 marca 2021 roku.
Szkolenie odbyło się w dniach 3-4 lipca 2021 roku.
Druga edycja szkolenia miała miejsce w dniach 9-10 lipca 2021 roku.

Dr Barbara Czardybon z dyplomem ukończenia Profesjonalnej Szkoły Psychoterapii im. Jerzego Mellibrudy

Dr Barbara Czardybon w latach 2017-2021 brała udział w szkoleniu podyplomowym w psychoterapii w ramach Profesjonalnej Szkoły Psychoterapii im. Jerzego Mellibrudy Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Warszawie. Ukończone przez nią szkolenie jest afiliowane przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Stowarzyszenie Psychoterapii Integracyjnej. Oprócz szkolenia dr Czardybon zrealizowała staż kliniczny w NZOZ Ośrodku Psychoterapii i Promocji Zdrowia „Ogród” w Warszawie.

Najnowsza publikacja dr Barbary Czardybon

W czerwcowym numerze „Świata Problemów” dr Barbara Czardybon pisze na temat potrzeby kontroli i wzmocnienia poczucia własnej skuteczności w uzależnieniu od ćwiczeń fizycznych.

W artykule kolejno omawia zagadnienie pierwotnego uzależnienia od ćwiczeń fizycznych, wtórnego uzależnienia od ćwiczeń fizycznych i zaburzenia obrazu własnego ciała, wreszcie – przejścia od uzależnienia od substancji psychoaktywnych do uzależnienia od ćwiczeń fizycznych.


Artykuł dr Trybusa

Artykuł autorstwa Adama Trybusa i Bernarda Linsky’ego pt. „On Jan Łukasiewicz’s ‚The Principle of Contradiction and Symbolic Logic‚” oraz tłumaczenie dodatku do książki Jana Łukasiewicza „O zasadzie sprzeczności u Arystotelesa” wraz z komentarzem obu autorów zostały opublikowane w najnowszym numerze czasopisma History and Philosophy of Logic.

Recenzja dr Trybusa

Dr Adam Trybus opublikował w Mathematical Reviews, bazie recenzji Amerykańskiego Towarzystwa Matematycznego, recenzję (identyfikator MR4078422) publikacji Dubois, Didier; Prade, Henri; Rico, Agnès, ‚Structures of opposition and comparisons: Boolean and gradual cases’, Log. Universalis 14(1) (2020), 115–149.

Dr Barbara Czardybon ponownie wśród autorów „Świata Problemów”

Dr Barbara Czardybon opublikowała artykuł pod tytułem Związek między osobowością borderline a współuzależnieniem w świetle problemu traumy przywiązaniowej w miesięczniku „Świat Problemów”, wydawanym przez Fundację Rozwoju Profilaktyki, Edukacji i Terapii Problemów Alkoholowych ETOH z Warszawy.

„Charakter i jakość przywiązania w istotnym stopniu warunkują nawiązywanie oraz utrzymywanie relacji z innymi ludźmi, dlatego osoby ze zdezorganizowanym stylem przywiązania mają łatwość wchodzenia w życiu dorosłym w relacje, które nie są dla nich korzystne. W tym także relację z osobą uzależnioną” – pisze Autorka.

Rozmowa dr Barbary Czardybon z Pawłem Kaczorowskim z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego

Kolejny artykuł ekspercki dr Barbary Czardybon

Dr Barbara Czardybon jest jedną z autorek najnowszego numeru „Świata Problemów” – miesięcznika wydawanego przez warszawską Fundację ETOH. Numer pisma w części poświęcony jest zagadnieniu tak zwanej podwójnej diagnozy, a otwiera go wywiad z drem Bohdanem Woronowiczem, wieloletnim kierownikiem OTU w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

W artykule Znaczenie indywidualizacji pracy z pacjentem z podwójną diagnozą – przykład realizowanej praktyki dr Czardybon podejmuje wątek trudności diagnostycznych związanych z polietiologią zaburzeń, rozważa zależność między dysfunkcjonalnym zachowaniem pacjentów z podwójną diagnozą a trudnościami terapeutycznymi, wskazuje na zasadność leczenia zintegrowanego przy rozpoznaniu podwójnej diagnozy, wreszcie prezentuje warunki i możliwości pracy z pacjentem będącym u niej w terapii indywidualnej, korzystającym ze wsparcia farmakologicznego.

Konferencja „Współpraca w pomaganiu”

Celem konferencji jest podjęcie dyskusji nad możliwościami współpracy specjalistów, reprezentujących różne środowiska zawodowe, w obszarze pomocy pacjentowi doświadczającemu trudności osobistych.

Konferencja skierowana jest do:
✅ lekarzy psychiatrów;
✅ psychoterapeutów;
✅ terapeutów uzależnień;
✅ psychologów;
✅ pedagogów;
✅ prawników;
✅ socjologów;
✅ studentów kierunków medycznych, społecznych i humanistycznych;
✅ innych zainteresowanych tematyką.

Uwaga: W związku z nagłą sytuacją kryzysową konferencja została przełożona na późniejszy termin.

Więcej informacji o wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/835174773572398/permalink/867975203625688/